80. Výročie založenia našej organizácie
významné výročia, či už životné alebo spoločenské, nás vždy nabádajú k zamysleniu. Hľadáme vhodné slová alebo prirovnania, aby sme čo najlepšie vyjadrili hodnotu a význam danej chvíle, s ktorou je jubileum spojené. Rovnako ako je to v živote človeka, tak to býva i pri oslavách spätých s mestom, obcou či športovým spolkom.
V utorok 13. mája 2025 Mestská organizácia SRZ v Ružomberku oslávi 80. výročie organizovaného rybárstva na Liptove. Pri tejto príležitosti je žiadúce aspoň v krátkosti predstaviť vznik vtedajšieho Okresného športového rybárskeho spolku v Ružomberku.
Dejinný príbeh našej organizácie začal písať svoje prvé kapitoly už koncom 19. storočia, keď z iniciatívy lesmajstra Williama Rowlanda (1814 – 1888) vznikol 6. novembra 1880 Hornouhorský rybársky spolok v Ružomberku. Ako dobová tlač poznamenala: „[…] Potreba takého spolku je očividná, lebo jako príslušné poznanie udáva, v pekných hornozemských riekach a potokoch našich tratia sa ryby povážlive…“ Prvotný impulz neostal nepovšimnutým a po dvoch svetových kataklizmách (1914 – 1918 a 1939 – 1945), ktoré zmenili okolitú prírodu a vodné toky Liptova na nepoznanie, vzišiel nový podnet na obnovu športového rybárstva v Ružomberku od Jozefa Bogyiho. Už v nedeľu 13. mája 1945 o 14:00 hod. sa pod jeho vedením v spoločenskej miestnosti Spoločenského klubu Kultúrneho domu v Ružomberku konala ustanovujúca schôdza Okresného športového rybárskeho spolku. Prítomných bolo 40 členov a deväť pozvaných hostí. Na stretnutí bol prijatý návrh na vypracovanie stanov novozaloženého rybárskeho spolku, pričom J. Bogyi predstavil aj hlavný cieľ založenia spolku. Z dobových zápisníc sa dozvedáme, že „[…] účelom novozaloženého spolku je športové obhospodárenie a zarybňovanie našich vôd, ktoré sa nachádzajú v spolkovej držbe, ako aj spravodlivé rozdeľovanie rybolovných povolení.“ Za predsedu bol zvolený Ing. Eduard Majling. Prvým podpredsedom sa stal Ján Švábenský a druhým Matúš Veverica, tajomníkmi boli Pavol Zelenák (dočasne) a Jozef Bogyi, pokladníkom Ján Kuna a zapisovateľom Anton Húska. Novovzniknutý spolok mal aj zarybňovacích referentov (Anton Lacko a Jozef Kuna), právnych poradcov a revízorov účtov. Počet členov výboru sa ustáli na konečnom čísle trinásť. Rybársky spolok obhospodaroval vody od Východnej až po Kraľovany a pozostával zo 46 členov. Počas štvrtej schôdze výboru bol spolok dňa 30. mája 1945 premenovaný na Podtatranský športový rybársky spolok.
Nakoľko povojnové obdobie bolo náročné vo všetkých oblastiach života, zmienime sa aspoň o spôsobe lovu. Ako nás archívne pramene informujú, bolo dovolené „[…] športovým spôsobom lapať na udicu iba 2-krát týždenne. Pri jednom lapaní smelo sa chytiť najviac päť kusov ušľachtilých rýb (lipeň, pstruh)“, pričom lovná miera lipňa tymiánového predstavovala 30 cm. Pri pstruhovi to bolo 20 cm.
A aká je situácia dnes? Členská základňa sa z pôvodných 46 členov rozrástla na 1 200 rybárov (rok 2024). Výbor MsO SRZ v Ružomberku má 13 členov, menovite: Ľubomír Líška (predseda), Maroš Cibulka (podpredseda), Mgr. Peter Bumbera (tajomník), Juraj Líška (hospodár), Peter Líška (kronikár), Tomáš Holík (člen), Jozef Kuniak (člen), Miroslav Húska (vedúci rybárskej stráže), Ing. Alex Bumbera (web stránka a sociálne siete), Michal Martvoň (komunikácia s mestom), Jozef Kulak (vedúci lovnej skupiny), Peter Magušin (športová činnosť) a Lukáš Vrábel (člen).
Pozn. autora: Informácie boli prevzaté z pripravovanej knižnej publikácie pod názvom: 80 ROKOV RYBOLOVU NA DOLNOM LIPTOVE. Z histórie Mestskej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Ružomberku (1945 – 2025).
Na fotografii je Jozef Bogyi
Petrov zdar!
PhDr. Martin Lupčo, PhD.